Elektronická
pošta

E-mail

Elektronická pošta, zkráceně e-mail, je jedna z nejrozšířenějších služeb pro elektronickou komunikaci, to znamená komunikaci po internetu. Existuje od roku 1965, ale masově se rozšířila až v roce 1996. To byla spuštěna jedna z prvních volně dostupných e-mailových služeb – Hotmail.com od společnosti Microsoft. Nejznámějšími e-mailové služby jsou Gmail.com, Outlook.com nebo také české služby Seznam.cz a Centrum.cz.

Založení e-mailu

Než si ale ukážeme, jak takovou e-mailovou schránku používat, musíme si ji nejprve vytvořit. Otevři si internetový prohlížeč a do adresního řádku naťukej www.seznam.cz. Vpravo pod obrázkem pejska najdeš sekci, která se právě e-mailu věnuje. Pokud bys schránku u Seznamu už měl založenou, jen se tu přihlásíš. My si ji ale nejprve musíme založit, proto klikni na „Založit nový e-mail“.

Obr. 77 a obr. 78 – Registrace e-mailové schránky na Seznam.cz

Do políčka e-mailová adresa si vymyslíš jméno, pod kterým se budeš přihlašovat. Toto jméno již v budoucnu nejde změnit, tak si ho musíš zvolit moudře. Když jméno napíšeš, může ti pod ním vyskočit červeně oznámení „Adresa už je obsazená“. To znamená, že musíš jméno pozměnit nebo si vymyslet nové.

Vedle jména se nachází název služby. Ty tam budeš mít nastaveno Seznam.cz, ale pod touto společností existuje více tzv. serverů, pod kterými si můžeš vytvořit e-mailovou schránku. Pokud na název klikneš, rozbalí se ti nabídka všech serverů, které můžeš mít za zavináčem.

Další políčko je na tvé heslo. Vymysli si nějaké hustokrutopřísné, aby sis ho pamatoval a nikdo ho nemohl uhádnout. O pravidlech tvorby hesla jsme si už povídali dříve. Kromě toho ti stránka pod heslem napíše, jestli je krátké nebo lehce uhodnutelné. Pro ověření, jak silné máš heslo, se ti vedle znaků objeví barevný obdélníček. Čím plnější a zelenější bude, tím je tvé heslo lepší.

Pod právě vypsaným heslem najdeš políčko, ve kterém je napsáno „Heslo znovu“. Napiš ho sem ještě jednou. Pokud se obě políčka shodují, registrace tě pustí dál. Kdyby se neshodovala, tak se ti pod druhým heslem objeví oznámení „Hesla se neshodují“ a musíš si to tedy opravit.

K registraci ještě musíš zadat rok svého narození a pohlaví. Tyto informace společnost uchovává, aby ti mohla přizpůsobit informace, které se ti zobrazí.

Posledním krokem registrace je odškrtnutí podmínek užívání. Před každým takovým krokem si ale smluvní podmínky důkladně přečti. Zjistíš z nich, jak bude společnost zacházet s tvými osobními údaji, na co máš nárok, ale také jaké máš povinnosti.

Tak a teď máš všechno vyplněné. Můžeš tedy odeslat registraci kliknutím na tlačítko „Registrovat“ a posuneme se tak k zabezpečení. Dále vyplníš údaje potřebné pro dvoufaktorové ověření (to pomůže ověřit tebe jako uživatele, pokud třeba ztratíš heslo) a klikneš na tlačítko „Pokračovat do Seznamu“.

Obr.  – Prostředí e-mailové schránky Seznam.cz

Otevřela se ti úvodní stránka Seznamu? Udělal jsi tedy všechno správně. Pod pejskem najdeš svoji poštovní schránku a v ní novou zprávu. Do své schránky se dostaneš kliknutím na „Doručené“.

Jak se e-mailová schránka používá?

E-mailová schránka funguje podobně jako schránka u vás doma. Chodí ti do ní zprávy, ale můžeš je také sám posílat. Vlevo najdeš seznam složek, kam se ti zprávy automaticky třídí. Ve složce „Doručené“ najdeš všechny zprávy, které ti přišly a schránka je nevyhodnotila jako škodlivé. Ve složce „Odeslané“ jsou všechny zprávy, které jsi poslal kamarádům, a ve složce „Rozepsané“ zase najdeš ty zprávy, které jsi začal psát, ale z nejrůznějších důvodů neodeslal. Důležitá je pro tebe složka „Spam“. Tam e-mailová schránka zařadí všechny zprávy, které by mohly být škodlivé nebo nechtěné. Některé zprávy ale nedokáže určit správně, tak se ti může stát, že zpráva, na kterou čekáš, bude zařazena do spamu a naopak škodlivá proklouzne do doručených. Proto i při otevírání zpráv musíš dávat velký pozor.

Obr. 79 – Prostředí e-mailové schránky Seznam.cz

Jak psát zprávy

Novou zprávu svým kamarádům napíšeš tak, že klikneš na tlačítko „Napsat e-mail“. Otevře se ti podokno, do kterého napíšeš svoji zprávu. Chceš být profík? Používej e-mail správně a nic nevynechávej.

Obr. 80 – Prostředí e-mailové schránky Seznam.cz – psaní e-mailové zprávy

KOMU – sem napíšeš e-mailovou adresu kamaráda, kterému chceš zprávu poslat

KOPIE – sem napíšeš e-mailovou adresu dalšího kamaráda, kterému chceš poslat zprávu se stejným textem, ale nechceš, abyste komunikovali ve více lidech jako skupina. Každý příjemce vidí, komu byl e-mail odeslaný

SKRYTÁ KOPIE – sem napíšeš e-mailovou adresu dalšího kamaráda, kterému chceš poslat zprávu se stejným textem, ale nechceš, abyste komunikovali ve více lidech jako skupina. Oproti kopii však jednotliví příjemci nevidí, kdo všechno zprávu dostal

PŘEDMĚT – Každý e-mail by měl mít předmět, aby ho schránka přijala a nehodila do spamu. Je to krátké oznámení, které adresátovi řekne, o čem zpráva je

TEXT E-MAILU – do tohoto políčka napíšeš vlastní zprávu a vše, co chceš sdělit

PŘÍLOHY – k e-mailu je možné přidat obrázek, textový soubor nebo dokonce i krátké video. Všechny soubory, které chceš poslat se zprávou, nazýváme příloha e-mailu. Velikost poslané přílohy je omezena na 25MB. Musíš si tedy pořádně rozmyslet, jaké soubory pošleš.

Aby zpráva odešla, stačí kliknout na tlačítko „Odeslat e-mail“. Pokud sis to náhodou rozmyslel a zprávu chceš smazat, klikni na „Zahodit“. Nevíš, co bys ještě napsal, ale přijde ti, že toho posíláš málo? Není nic jednoduššího, než si e-mail uložit do rozepsaných a později se ke psaní vrátit. To uděláš tlačítkem „Uložit a zavřít“.

Cvičebnice

Aplikace je dostupná po přihlášení v roli „student“.

Metodika výuky

Tento text je dostupný pouze pro vyučující, kteří mají vytvořen účet.