Internet

Internet

Internet je celosvětová počítačová sít, která propojuje všechny menší dílčí počítačové sítě i jednotlivá zařízení do jednoho celku a umožňuje mezi nimi výměnu dat. Možná to zní složitě, ale není… Představ si, že máš doma počítač s přístupem na internet. V okamžiku, kdy ho spustíš a jdeš si třeba zahrát svoji oblíbenou online hru, stáváš se součástí této celosvětové sítě. A to i přes to, že zrovna sedíš v malém městě ve svém pokojíku. Tvůj počítač se propojil s ostatními a stal se součástí tak zvaného KYBERPROSTORU, jakéhosi virtuálního světa, který je tvořený moderními komunikačními technologiemi a jehož smyslem je přenos dat. Díky kyberprostoru můžeš komunikovat se svými kamarády, hrát online hry, nakupovat v e-shopech a mnoho dalšího.

Kyberprostor jsou ale také chytré televizory, dětské chůvičky, automobily, chytré hračky nebo chytré žárovky – vše je přece připojené k internetu. Dokonce se můžeš setkat s chytrou popelnicí, která si sama zavolá o vyvezení. No je to tak, i takové vychytávky jsou dnes součástí kyberprostoru.

Kyberprostor je luxusní věc, má však jedno veliké ALE. Velice rychle se mění a ty si, jako jeho běžný uživatel, ani nestihneš pořádně uvědomit, co všechno o sobě v tomto prostoru prozrazuješ. A že je to leckdy daleko víc, než bys o sobě odhalil v reálném světě, třeba ve škole. Lehce se ti tak může stát, že přijdeš o svá data nebo se staneš obětí virtuálního predátora – obětí kybernetické kriminality. Dodržuj proto pár základních pravidel a budeš OK.

Hurá na internet!

Co je to internet už víš, ale jak se na něj dostaneš? K tomu potřebuješ pár důležitých věcí:

  • společnost, která ti poskytne internetové připojení
  • router nebo kabel, přes který se vyměňují data
  • zařízení, na kterém budeš „surfovat“ – počítač, notebook, mobil, tablet
  • program, který ti zobrazí webové stránky – internetový prohlížeč

Mezi nejznámější internetové prohlížeče patří Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Opera nebo Safari.

Internetový prohlížeč si můžeš vybrat, jaký chceš. Jejich ovládání je dost podobné, takže pokud budeš umět dobře pracovat s jedním, nebudeš mít problém na cizím počítači používat jiný. Pamatuj si ale!

Cvičebnice

Aplikace je dostupná po přihlášení v roli „student“.

Metodika výuky

Tento text je dostupný pouze pro vyučující, kteří mají vytvořen účet.