Práce se soubory

Klávesnice

Slouží k zadávání dat do počítače. Je to tedy vstupní zařízení. Klávesnici můžeš připojit k počítači pomocí kabelu nebo si můžeš koupit bezdrátovou. Klávesnic je velký výběr, záleží tedy na tobě, jaké dáš přednost.

Obr. 15 – Klávesnice

Myš

Je to podobné jako s klávesnicí. K počítači může být připojená kabelem nebo bezdrátově. Pomocí myši ovládáme polohu ukazatele na monitoru – kurzoru. Kdo je zvyklý na myš, většinou si ji připojí i k notebooku, aby se mu pracovalo lépe. Notebook mívá k ovládání touchpad. Je to taková malá „destička“, která pracuje podobně jako myš.

Myš mívá dvě tlačítka – pravé a levé. Pokud jsi levák, můžeš si funkce tlačítek přehodit.

JAK NA TO?

Obr. 16 – Počítačová myš

Součástí myši bývá také kolečko, kterým můžeš scrollovat. Zní to složitě, ale jde vlastně jen o to, že si můžeš posouvat stránky nahoru a dolů. Kolečko zároveň může sloužit jako tlačítko. Když ho zmáčkneš a podržíš, můžeš se stránkou hýbat ve všech směrech.

Grafický tablet

Grafický tablet je zařízení především pro grafiky, ale můžeš se s ním setkat i ty. Ovládá se dotykem stejně jako tablet, který máš možná doma. Navíc je ale k němu speciální dotykové pero. Hlavním úkolem tabletu je ulehčit ti kreslení na počítači. Kdyby nebyl, musel bys všechno kreslit myší. Jen si to zkus! Není to žádná legrace. Díky grafickému tabletu můžeš kreslit stejně jako na papír, gumovat jen otočením pera a dokáže ještě spoustu dalších užitečných věcí.

Obr. 17 – Grafický tablet

Scanner (čti skenr)

Scanner je zařízení, které ti podobně jako fotoaparát nafotí obrázky a dokumenty. Jen to udělá trošku jinak. Danou věc nasvítí a poté ji převede do počítače. Scanner si ale nepleť s kopírkou. Kopii na papír z něj prostě nedostaneš. Vše se ukládá do počítače a teprve potom si to můžeš vytisknout, pokud potřebuješ.

Jsou různé typy scannerů. My si uvedeme pár příkladů podle toho, k čemu se využívají.

V obchodě se můžeš často setkat se čtečkou čárových kódů. Ta kód nasvítí a ty si rovnou na display přečteš, o jaký výrobek se jedná nebo kolik stojí. Trochu větší jsou ruční scannery. Mohou být velké jako pero, ale také větší než třeba váleček na těsto. Vše, co chceš okopírovat, jednoduše přejedeš a poté už jen stáhneš do počítače.

Obr. 18 – Ruční skener – Barcode scanner

Častým typem jsou scannery stolní. Mohou být stejně velké nebo i větší než jsou tiskárny a mohou být také jejich součástí. Pohodlně se do nich vejde papír formátu A4, někdy i větší, nakreslený obrázek z bloku nebo třeba knížka.

Jedním z nejnovějších typů jsou 3D skenery. 3D technologie je celkem nová, a tak trvalo dlouho, než jsme mohli naskenovat sošky nebo jiné reálné předměty. Teď už zvládneme třeba i celého člověka, pokud se nebude moc vrtět.

Obr. 19 – 3D scanner

Pojď si něco vyzkoušet…

Pokud máš nainstalovanou čtečku QR kódů, zjisti, jaké tajemství se skrývá pod tímto kódem.

JAK SI NAINSTALOVAT?

Obr. 20 – QR kód

Mikrofon

Počítačový mikrofon bývá většinou menší než ty, které používají zpěváci. Často si můžeš pořídit rovnou sluchátka s mikrofonem. Pokud máš stolní počítač, musíš si mikrofon k němu připojit. Když máš mikrofon, můžeš si přes počítač telefonovat s kamarády nebo třeba nahrávat hlas, a to nejen svůj.

Obr. 21 – Mikrofon

Herní příslušenství

Jsi vášnivý hráč a bez her nedáš ani ránu? Pokud ano, tak víš, o čem je řeč. K závodním hrám se k počítači připojuje volant a pedály pro lepší ovládání, ke starším arkádovkám se dá připojit třeba gamepad a pro jednodušší ovládání nejrůznějších her můžeš použít joystick, kterým se většinou ovládá pohyb postav. Hry můžeš ovládat i pomocí klávesnice, ale to prostě není ono.

Obr. 22 – Joystick

Obr. 23 – Gamepad

Obr. 24 – Volant

Cvičebnice

Aplikace je dostupná po přihlášení v roli „student“.

Metodika výuky

Tento text je dostupný pouze pro vyučující, kteří mají vytvořen účet.