Sociální
sítě

Sociální sítě

Pojem sociální síť je odvozený z anglického social network nebo community network. Dá se říct, že je to online služba, která ti na základě registrace umožní vytvořit profil uživatele, pod kterým potom můžeš tuto službu využívat ke komunikaci, sdílení  informací, fotografií, videa atd. s dalšími registrovanými uživateli.

Sociální sítě často s oblibou používáš na chytrém telefonu. Podle statistik je lidé dokonce využívají daleko častěji, než posílání zpráv, pořizování fotografií nebo hraní her. Musíš mít ale dostupný mobilní internet. Pokud si vyčerpáš data, zachrání tě leda tak WiFi.

Určitě najdeš spoustu důvodů, proč rád používáš sociální sítě. Ale pozor! Umíš je využívat bezpečně? Dáváš si pozor, když zadáváš své osobní údaje? I sdílení informací, vlastních názorů nebo třeba fotografií může být riskantní, pokud nemáš svůj profil dobře zabezpečený a chráněný proti zneužití. Může se totiž stát, že až budeš jednou žádat o zaměstnání, tvoje budoucí firma si tě pěkně „proklepne“ přes sociální sítě a teprve pak se rozhodne, jestli tě přijme nebo ne.

Pojď, řekneme si, jak se tedy na sociálních sítích bezpečně chovat.

Jak se bezpečně chovat na sociálních sítích jsme si už řekli. Víš ale, jaké sítě můžeš využívat? K těm nejznámějším určitě patří Facebook, Instragram, Twitter a Snapchat.

Facebook

Statistiky potvrzují, že Facebook mezi sociálními sítěmi vede. Podle dat z ledna 2017 ho aktivně užívá 1,871 miliardy lidí po celé planetě.

Úplně na začátku stáli studenti počítačového programování Mark Zuckerberg a Edduard Severin. Spustili ho 4. února 2004 pod doménou theFacebook.com a sloužil pouze pro studenty Harvardovy univerzity. Postupně se rozšířil i na další univerzity, dokonce i na zahraniční. V České republice k prvním schváleným vysokým školám patřila Masarykova univerzita v Brně. Od 11. srpna 2006 se mohl do Facebooku zaregistrovat kdokoli starší 13 let. V období od září 2006 do září 2007 se doména www.Facebook.com dostala z 60. na 7. pozici nejnavštěvovanějších webových stránek světa. Od roku 2008 můžeš Facebook využívat i v češtině a celkem je dnes dostupný ve více jak 84 jazycích.

Obr. 83 – Facebook

Cvičebnice

Aplikace je dostupná po přihlášení v roli „student“.

Metodika výuky

Tento text je dostupný pouze pro vyučující, kteří mají vytvořen účet.

Instagram

Instagram je sociální síť, kde hraje prim fotografie (případně krátké video). Jedná se o jiný způsob prezentace fotografie nežli na Facebooku. Navíc mezi náctiletými se těší veliké oblibě. Je tam ale méně textu, zato více obrázků. I tady si můžeš s dalšími kamarády dopisovat.

Obr. 84 – Instagram

Obr. 85 – Snapchat

Snapchat

Ten je trochu jiný než Facebook. Tady je hlavní fotografie nebo krátké video. Proč ho používá poměrně dost lidí? Snapchat ti nabízí nastavit si časové omezení, po které se budou tvé fotografie přátelům zobrazovat. Ale pozor! Nemysli si, že když se vyfotíš s nějakým úšklebkem a necháš fotografii zobrazit jen pár sekund, že ji nikdo nikdy proti tobě nemůže použít. Může! Úplně stačí, když si vyfotí display. Pak ji může rozeslat, komu bude chtít.