Software

Už víš, že software je programové vybavení počítače. My si teď vysvětlíme, co je operační systém a aplikace.

Operační systém (OS)

Operační systém je základní program, který najdeš v počítači, ale také na tabletu nebo třeba v chytrém telefonu. Operační systém tobě jako uživateli umožňuje zařízení ovládat, a to včetně dalších periferií, které jsou k němu připojené. Je to opravdu dost složitý program a bez něj by to prostě nešlo.

Operační systém není jen jeden. Většinou se setkáš s počítači, na kterých je nainstalovaný Microsoft Windows. Možná jsi ale u někoho viděl, že jeho počítač pracuje na OS Linux. Pokud máš chytrý telefon, tak i na něm musíš mít OS. Většina mobilů využívá Android, ale pokud máš IPhone, setkal ses už i s iOS.

Obr. 40 – Windows

Obr. 41 – Linux

Obr. 42 – Android

Obr. 43 – iOS

Firmware

Mezi chytrá zařízení dnes už řadíme „chytré“ pračky, routery nebo třeba fitness náramky. I ty mají své základní programy. Nejsou to operační systémy v pravém slova smyslu, ale říká se jim firmware.

Obr. 44 – Chytrá pračka

Obr. 45 – Router

Obr. 46 – Smart watch

Aplikace

Aplikace jsou vlastně různé programy a prográmky, které dokáže počítač nebo jiné zařízení spustit.

Každý z nás používá spoustu programů. Pokud maminka v práci potřebuje psát dopisy a vyplňovat tabulky, bude mít takové programy, které jí s tím pomohou. Pokud tatínek ovládá složité stroje, bude mít zase jiné programy. Jen se zamysli, k čemu doma používáš počítač ty. Hraješ na něm hry? Pouštíš si videa? Posloucháš své oblíbené písničky? Anebo na něm píšeš referáty do školy a děláš prezentace z fotografií z dovolené? Že ne, že to zatím neumíš? To nevadí, v dalších kapitolách se základní ovládání některých speciálních programů naučíš.

Speciálními programy jsou internetové prohlížeče, které ti umožní procházet webové stránky, grafické editory pro kreslení, textové editory pro psaní, kalkulátory pro počítání. Každý z těchto programů se jako operační systém skládá ze statisíců řádků programového kódu. Operační systém takových řádků může mít až několik miliónů. Je ti tedy jasné, že je v něm dost veliký prostor pro případnou chybu. No nediv se, i takový programátor může něco přehlédnout nebo „nedomyslet“. Útok na počítač pak může nejsnáze přijít z prostředí internetu.

Cvičebnice

Aplikace je dostupná po přihlášení v roli „student“.

Metodika výuky

Tento text je dostupný pouze pro vyučující, kteří mají vytvořen účet.