Vyhledávání
na internetu

Vyhledávačů je celá řada. Microsoft Edge má automaticky nastavený Bing. Po celém světě je známý také Baidu, Yahoo nebo Google. České vyhledávače moc neprorazily. Určitě ale znáš Seznam.cz. Další vyhledávače, které máme, využívají služeb Google, a jsou to Atlas.cz a Centrum.cz.

My si tedy ukážeme, jak s takovým vyhledávačem pracovat.

Google.cz (.com)

Jako první si otevři internetový prohlížeč. Do adresního řádku naťukej www.google.cz. Právě se ti otevřela úvodní stránka vyhledávače.

Obr. 74 – Internetový vyhledávač Google.com

Pod nápisem Google najdeš obdélník, kterému se říká vyhledávací řádek. Do něj napiš, co chceš hledat, a zmáčkni klávesu ENTER nebo klikni na tlačítko „Hledat Googlem“. Vyhledávač bude chvilku pracovat a potom ti zobrazí stránku se seznamem odkazů na ty webové stránky, na kterých se objevují tvá zadaná slova. Všiml sis, že se ti vyhledávací řádek posunul nahoru? Pod ním si teď můžeš nastavit, co přesně hledáš. Jestli chceš vše, co najde, nebo jen obrázky či videa. Vyzkoušej si to.

Seznam.cz

A teď si vyzkoušíme český vyhledávač. Do adresního řádku naťukej www.seznam.cz a počkej, až se ti stránka načte. Seznam.cz ti na úvodní stránce nabízí spoustu věcí. Můžeš si tu přečíst novinky, podívat se, co dávají v televizi, nebo se přihlásit do své poštovní schránky. Nás teď ale bude zajímat vyhledávač. Vyhledávací řádek najdeš v horní části stránky. Do vyhledávacího řádku napiš hledaná slova a potvrď je stiskem klávesy ENTER nebo tlačítkem „Vyhledat“. Oproti googlu si můžeš rovnou a jednoduše zvolit, co přesně hledáš. Jestli chceš prohledat weby, obrázky nebo dokonce jízdní řády. Potom už je postup stejný jako v předchozím případě.

Obr. 75 – Internetový vyhledávač Seznam.cz

Ale pozor, ne každá informace, kterou vyhledávače najdou, musí být správná a pravdivá. Na internet může totiž vkládat obsah a data kdokoliv. Klidně i ty. Například taková Wikipedie. Tu vytvářejí sami uživatelé a ti se také mohou splést. Dovedeš si představit, kdo by tak asi kontroloval správnost všech těch textů a obrázků, které tam jsou? No já bych to tedy rozhodně dělat nechtěl.

Typickým výmyslem může být HOAХ.

Hoax

Název hoax pochází ze stejného anglického slova, což v překladu znamená falešnоu zprávu, mystifikaci, novinářskоu kachnu, poplašnou zprávu, výmysl nebo kanadský žert. Hoax je tedy poplašná zpráva, která např. varuje před neexistujícím nebezpečím, před počítačovým virem, prosí o pomoc, anebo chce pouze pobavit. Pokud ti hoax přijde e-mailem, přes Messenger nebo WhatsApp, tak tě v něm často mohou naléhavě vyzývat, abys ho přeposlal svým přátelům. Vytvoří se tak řetězová zpráva. Většinou právě podle této žádosti o přeposlání můžeš hoax poznat.

Jak hoax vzniká?

No většinou, když někdo chce:

  • vyvolat strach
  • šířit falešnou radu
  • manipulovat s názory lidí
  • poškodit instituci, značku, firmu, výrobek
  • ohromit, zaujmout, přilákat pozornost
  • vystřelit si z důvěřivých uživatelů

A co s ním? No prostě ho hned smaž nebo v e-mailové schránce označ jako spam. Hoax nepřeposílej a pokud má nějaké přílohy, tak ty rozhodně neotevírej.

Cvičebnice

Aplikace je dostupná po přihlášení v roli „student“.

Metodika výuky

Tento text je dostupný pouze pro vyučující, kteří mají vytvořen účet.