Ke stažení

– verze pro tisk –

Internetem Bezpečně: (nejen) pro seniory

Ačkoliv tato publikace už ve svém názvu nese výraz „senior”, my sami nemáme příliš rádi jakékoliv „škatulkování” a vymezování. Pojem „senior” je navíc velmi široký, a tak trochu předpokládáme, že člověk, který dostane tyto řádky do rukou a začte se, je stále ochoten nasávat nové informace, učit se nové věci a nezaslouží si v našich očích nálepku seniora, ať už by se mu svíčky na dort v den narozenin vešly, nebo ne… Řekněme tedy, že následující kapitoly jsou určené především těm, kteří sice možná občas trochu tápou v dnešním světě plném stále novějších technologií a v online prostředí teprve dělají první krůčky, třebaže ze světa reálného si životních zkušeností a moudrosti nesou spousty. A kdo jsme to ti „my”? Autorem publikace je Roman Kohout, který je od roku 2002 příslušníkem Policie ČR, kde se specializuje na vyšetřování kybernetické trestné činnosti a od roku 2013 se věnuje preventivní činnosti v rámci projektu www.internetembezpecne.cz . Roman Kohout ze své činnosti ví, že každý z nás je ve skupině ohrožené internetovými predátory, kteří cílí specifickými způsoby jak na děti a dospívající, tak na rodiče i na prarodiče, kterým je primárně určena právě tato publikace. Roman si přizval na pomoc svou partnerku Miroslavu Klozovou, aby ho v rámci možností „krotila” v odborných definicích tak, aby byla jeho mluva čtivá i pro vás, převážně běžné uživatele internetu. Společně jsme si vás v obrázkové podobě dovolili provázet napříč texty o několik let starší a to za pomocí moderní technologie.
Dost ale zbytečné omáčky, chtěli jsme, pokud možno stručně a srozumitelně vystihnout alespoň nejčastější podvody tak, abyste šmejdům nejen na internetu vytřeli zrak a mohli nerušeně čerpat benefitů, které dnešní doba internetová přináší. Popsat všechny nekalosti v jedné knize nelze, abychom kvůli ní pak nemuseli vykácet les, ale snad se v následujících kapitolách podařilo zachytit alespoň základní principy tak, abychom Vám pomohli nestát se obětí drzých podvodníků a hackerů.

Roman Kohout, Miroslava Klozová
2017, 
ISBN 978-80-907852-0-5
Licence: CC-BY-NC-ND
– verze pro tisk –

Internetem Bezpečně: příručka pro děti

Ilustrovaná příručka pro děti od 6 do 12 let vysvětlující rizika, se kterými se děti mohou při používání internetu setkat. Poradí, jak si vytvořit silné heslo nebo kam se obrátit v případě potřeby.

Roman Kohout
2017, 
ISBN 978-80-270-1148-3
Licence: CC-BY-NC-ND
– verze pro tisk –

Učebnice informatiky

Učebnice informatiky obsahující i základy bezpečného pohybu na internetu. Učebnice je provázána s webovými stránkami, které výuku doplňují didaktickými aplikacemi.

Roman Kohout
Licence: CC-BY-NC-ND
– verze pro tisk –

Internetem Bezpečně: web offline

Nejdůležitější informace z webových stránek www.internetembezpecne.cz pěkně pohromadě a možnost pročítat i bez připojení na internet.

Roman Kohout
Licence: CC-BY-NC-ND
– verze pro tisk –

Leták „Desatero pro rodiče“

Malé desatero pro rodiče k získání nadhledu jak chránit svého potomka v online prostředí.

Roman Kohout
Licence: CC-BY-NC-ND

NELZE STÁHNOUT

Kybernetická kriminalita

Příručka pro policisty.
Příručka obsahuje základní pojmy kybernetiky a základní způsoby zajišťování důkazů v datové podobě procesně správným způsobem. Příručku není možné stáhnout, neboť obsahuje informace určené pouze pro orgány činné v trestním řízení. V případě zájmu je možné kontaktovat Roman Kohouta, který příručku ve formátu PDF bude distribuovat pouze služební cestou Policie ČR.

Roman Kohout, Jiří Štochl
Licence: CC-BY-NC-ND
– verze pro tisk –

Záložka „Desatero bezpečného užívání internetu“

Malé desatero pro děti s nejdůležitějšími pravidly bezpečného užívání internetu.

Roman Kohout
Licence: CC-BY-NC-ND
– verze pro tisk –

Leták „Hoax“

Trojdílný leták s jednoduchým vysvětlením pojmu „Hoax“, uvedením příkladů některých hoaxů a možných důsledků v souvislosti s jejich sdílením a šíření.

Roman Kohout
Licence: CC-BY-NC-ND
– verze pro tisk –

Leták „Romance Scams“

Trojdílný leták s jednoduchým vysvětlením pojmu podvodné praktiky „Romance Scams“, s uvedením příkladů některých podvodů tohoto druhu a možnostmi, jak se jim bránit.

Roman Kohout
Licence: CC-BY-NC-ND
– verze pro tisk –

Leták „Svatá trojice“

Trojdílný leták s jednoduchým vysvětlením podvodných praktik SPAM, Sociální inženýrství a Phishing. Leták napoví jak je rozpoznat a jak se jim bránit.

Roman Kohout
Licence: CC-BY-NC-ND

Materiál je poskytnut při dodržení licenčních podmínek zdarma, obratem Vám bude zaslán soubor PDF ve verzi pro tisk.
V případě zájmu o vytištění výše uvedených materiálů za účelem vlastních preventivních akcí nás kontaktujte:

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?