Keylogger

Jedná se o škodlivý kód nainstalovaný v systému, jehož činnost je uživateli dokonale skryta, a jeho úkolem je zaznamenat činnost uživatele zejména zaznamenáváním každého stisku klávesy. Některé keyloggery jsou vybaveny funkcí „vyfocení“ aktuální pracovní plochy uživatele v daném časovém intervalu.

Takto získané informace keylloger ukládá do předem nastaveného skrytého adresáře v úložišti systému, nebo je v nastaveném časovém intervalu (nebo objemu zaznamenaných dat) odesílá útočníkovi.

Keyloggery se nejčastěji užívají za účelem odhalit hesla uživatelů, čísla platebních karet, čísla bankovních účtů, obsah korespondence a další citlivé údaje.

Keyloggery se ale také užívají jako legitimní monitorovací prostředek pro monitorování činnosti uživatele, např. kontrola dítěte rodiči.

Jak keylogger vypadá?

Keylogger je poměrně jednoduchý program, a to i vzhledem k jeho nastavení. Nastavit lze interval monitoringu, jaký uživatel má být monitorován, i kam budou záznamy odeslány.

Takto můžou vypadat výstupní data keyloggeru. Hned na prvním řádku lze vyčíst, že uživatel otevřel webovou stránku chat.yahoo.com, na druhém uživatelské jméno, pod kterým na chatu vystupuje “mike98a” a rovněž i heslo uživatele “mike“.

Zdroje:
KOHOUT, Roman a Radek KARCHŇÁK. Bezpečnost v online prostředí. Karlovy Vary: Biblio Karlovy Vary, 2016. ISBN 978-80-260-9543-9.
Pictures:

https://www.raymond.cc/blog/free-and-simple-keylogger-to-monitor-keystrokes-in-windows/
https://www.keelog.com/usb_hardware_keylogger.html
Featured image: https://pixabay.com

Související články

Podvodníci to tentokrát zkoušejí přes Lidl

Zejména na sociální síti Facebook se dnes objevila další podvodná reklamní kampaň, tentokrát zaměřená na zákazníky obchodního řetězce Lidl. Přitom naprosto stejné podvodné jednání před několika týdny bylo zaměřeno na zákazníky akvaparku Aquapalace Čestlice. Nebuďte těmi, co naletí ! Podvod je totiž možné rozeznat ihned na první pohled. Obchodní řetězec Lidl má doménu lidl.cz, NIKOLIV lidl-cz.win [...]

Nadace ČEZ podpořila projekt www.internetembezpecne.cz

3/2018 Nadace ČEZ podpořila vzdělávací aktivity pro děti na školách a další rozšíření webu www.internetembezpecne.cz. Nadace ČEZ podpořila realizaci odborných přednášek na školách v Karlovarském kraji. Tyto vzdělávací aktivity proběhly např. v Logistické škole v Dalovicích, na Gymnáziu v Chodově či na Střední průmyslové škole v Ostrově. Celkem bylo realizováno 7 přednášek a zúčastnilo 334 dětí. Hlavními tématy těchto odborných [...]

Co vše o mě ví (nejen) Facebook? Jak stáhnout svá data.

Zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, kolik toho na vás jako uživatele ví samotný král sociálních sítí Facebook? Nebo spíše, kolik jste mu toho za ta léta stačili prozradit? A co tedy lze o Vás teoreticky dohledat? V době, kdy se ochrana dat řeší s vysokou prioritou nebude zcela od věci zkontrolovat si, jaká osobní data [...]

Slovník

Malware

Kde hledat pomoc

Jednoúčelové antivirové programy

ESET Online Scanner
Kaspersky Lab
Bitdefender Removal Tools
AVG Free Virus Scanner
Symantec

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?