Keylogger

Jedná se o škodlivý kód nainstalovaný v systému, jehož činnost je uživateli dokonale skryta, a jeho úkolem je zaznamenat činnost uživatele zejména zaznamenáváním každého stisku klávesy. Některé keyloggery jsou vybaveny funkcí „vyfocení“ aktuální pracovní plochy uživatele v daném časovém intervalu.

Takto získané informace keylloger ukládá do předem nastaveného skrytého adresáře v úložišti systému, nebo je v nastaveném časovém intervalu (nebo objemu zaznamenaných dat) odesílá útočníkovi.

Keyloggery se nejčastěji užívají za účelem odhalit hesla uživatelů, čísla platebních karet, čísla bankovních účtů, obsah korespondence a další citlivé údaje.

Keyloggery se ale také užívají jako legitimní monitorovací prostředek pro monitorování činnosti uživatele, např. kontrola dítěte rodiči.

Jak keylogger vypadá?

Keylogger je poměrně jednoduchý program, a to i vzhledem k jeho nastavení. Nastavit lze interval monitoringu, jaký uživatel má být monitorován, i kam budou záznamy odeslány.

Takto můžou vypadat výstupní data keyloggeru. Hned na prvním řádku lze vyčíst, že uživatel otevřel webovou stránku chat.yahoo.com, na druhém uživatelské jméno, pod kterým na chatu vystupuje „mike98a“ a rovněž i heslo uživatele „mike„.

Kde hledat pomoc

Jednoúčelové antivirové programy

ESET Online Scanner
Kaspersky Lab
Bitdefender Removal Tools
AVG Free Virus Scanner
Symantec

Užitečné odkazy

Virus Bulletin, nezávislá testovací organizace, testuje antivirová řešení od roku 1998 a uděluje ocenění VB100, které je v antivirovém průmyslu považováno za známku vysoké kvality. ESET jako jediný ze všech výrobců pravidelně získává VB100 již 18 let za sebou.

Více na www.eset.cz

Další nejznámější antivirová řešení

Související články

Hacknutí hybridu Mitsubishi Outlander PHEV

Mitsubishi Outlander plug in hybridní elektrické vozidlo (PHEV) je velmi prodávané rodinné hybridní SUV. Má dojezd na elektřinu až 30 mil a dojezd na benzín dalších 250 mil. Co o něm řekli hackeři? Všimli jsme si, že mobilní aplikace má neobvyklý způsob připojení k vozidlu, a tak jsme si jeden koupili, abychom prozkoumali. Co jsme našli je [...]

SLEVOVÉ KUPÓNY

A je to tady! Konečně se na Vás usmálo štěstí a přišla SMS s tím, že jste vyhráli značnou sumu 😀 SMAZAT! JASNĚ, ŽE JE TO NESMYSL! I SMSkou může přijít SPAM - SMAZAT! No ale co když přijde přes Whatsapp jenom slevový kupón na 2 000,- Kč? No a co když to posílá samotný [...]

PODVODNÉ SMS ZPRÁVY (M-PLATBY AJ.)

Super, ozval se starý kamarád s tím, že se spletl a omylem na můj telefon poslal potvrzovací kód pro platbu – jasně, že mu pomohu a třeba půjdeme i na pivo! 😀 Jasně, jsme přeci dost staří na to, abychom věděli, že se žádné kódy, hesla, osobní informace nebo přihlašovací údaje žádnou esemeskou NEPOSÍLAJÍ! Pokud [...]

Zdroje:
KOHOUT, Roman a Radek KARCHŇÁK. Bezpečnost v online prostředí. Karlovy Vary: Biblio Karlovy Vary, 2016. ISBN 978-80-260-9543-9.
Pictures:

https://www.raymond.cc/blog/free-and-simple-keylogger-to-monitor-keystrokes-in-windows/
https://www.keelog.com/usb_hardware_keylogger.html
Featured image: https://pixabay.com

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?