Keylogger

Jedná se o škodlivý kód nainstalovaný v systému, jehož činnost je uživateli dokonale skryta, a jeho úkolem je zaznamenat činnost uživatele zejména zaznamenáváním každého stisku klávesy. Některé keyloggery jsou vybaveny funkcí „vyfocení“ aktuální pracovní plochy uživatele v daném časovém intervalu.

Takto získané informace keylloger ukládá do předem nastaveného skrytého adresáře v úložišti systému, nebo je v nastaveném časovém intervalu (nebo objemu zaznamenaných dat) odesílá útočníkovi.

Keyloggery se nejčastěji užívají za účelem odhalit hesla uživatelů, čísla platebních karet, čísla bankovních účtů, obsah korespondence a další citlivé údaje.

Keyloggery se ale také užívají jako legitimní monitorovací prostředek pro monitorování činnosti uživatele, např. kontrola dítěte rodiči.

Jak keylogger vypadá?

Keylogger je poměrně jednoduchý program, a to i vzhledem k jeho nastavení. Nastavit lze interval monitoringu, jaký uživatel má být monitorován, i kam budou záznamy odeslány.

Takto můžou vypadat výstupní data keyloggeru. Hned na prvním řádku lze vyčíst, že uživatel otevřel webovou stránku chat.yahoo.com, na druhém uživatelské jméno, pod kterým na chatu vystupuje „mike98a“ a rovněž i heslo uživatele „mike„.

Kde hledat pomoc

Jednoúčelové antivirové programy

ESET Online Scanner
Kaspersky Lab
Bitdefender Removal Tools
AVG Free Virus Scanner
Symantec

Užitečné odkazy

Virus Bulletin, nezávislá testovací organizace, testuje antivirová řešení od roku 1998 a uděluje ocenění VB100, které je v antivirovém průmyslu považováno za známku vysoké kvality. ESET jako jediný ze všech výrobců pravidelně získává VB100 již 18 let za sebou.

Více na www.eset.cz

Další nejznámější antivirová řešení

Související články

Malware a všelijaké jiné internety

Malware, spyware, virus, phishing, ransomware či keylogger. Každý z nás už někdy nejspíš slyšel alespoň o jednom z těchto pojmů. Ne všichni uživatelé jsou však obeznámeni s různými hrozbami, které na každého z nás čekají na internetu. V tomto článku spolu tedy tato nebezpečí jednoduše projdeme a zájemcům o hlubší porozumění temným zákoutím internetu nabídnu [...]

Hate speech a anonymita

Hate speech, česky nenávistné projevy, šíří a podněcují nenávist ke skupinám lidí. Důvodem může být rasa, náboženství, etnicita a mnoho dalšího. Na sociálních sítích je to téměř na denním pořádku. Ale pozor, nenávistné projevy vůči skupinám osob mohou být klasifikovány jako trestný čin (§ 356 trestního zákoníku). „Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, [...]

Trolling – Druh humoru nebo nebezpečná záliba?

Než odpovíme na tuto otázku, musíme si nejdříve vysvětlit, co to vlastně trolling je. Spousta lidí bezpochyby odtuší, nicméně po zevrubnějším ohledání tohoto pojmu jsem došel k závěru, že je vlastně velmi těžké tento fenomén uceleně popsat. Jednoduše řečeno jde opravdu o druh humoru a sadu praktik používaných na internetu, zejména k zesměšnění či manipulaci [...]

Zdroje:
KOHOUT, Roman a Radek KARCHŇÁK. Bezpečnost v online prostředí. Karlovy Vary: Biblio Karlovy Vary, 2016. ISBN 978-80-260-9543-9.
Pictures:

https://www.raymond.cc/blog/free-and-simple-keylogger-to-monitor-keystrokes-in-windows/
https://www.keelog.com/usb_hardware_keylogger.html
Featured image: https://pixabay.com

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?