Ransomware

Ransomware je druh škodlivého kódu (malware), který v infikovaném zařízení zpravidla zablokuje uživateli přístup k části systému nebo v současné době spíše zašifruje sadu vybraných souborů.

Uživatel je pak následně vydírán zaplacením výkupného za obnovení přístupu k datům – jedná se o tzv. kryptovirální vydírání. Výkupné je zpravidla vyžadováno ve virtuální měně Bitcoin s podrobným návodem, jak si potřebný počet bitcoinů opatřit a zaslat útočníkovi.

V současné době již není pravidlem, že po uhrazení výpalného budou data opět zpřístupněna, jak tomu bylo v minulosti. Vzhledem k této zkušenosti je již ze strany odborníků dávána rada VÝPALNÉ NEPLATIT! Již nyní existuje mnoho jednoúčelových aplikací, které jsou schopny zakryptované (zašifrované) soubory uvést do původního stavu – např. na webových stránkách Kaspersky Lab.

O ramsomware se mezi odborníky někdy hovoří jako o hrozbě budoucnosti.

Jak ransomware vypadá?

O ramsomware se mezi odborníky někdy hovoří jako o hrozbě budoucnosti, neboť jeho užití je mezi kyberzločinci stále oblíbenější. Na konci roku 2015 přesáhl počet druhů ransomwaru hranici 700 000, což je v rámci segmentu škodlivých kódů (malware) nebývalé číslo. Navíc se jeho užití nemusí nutně omezovat na počítače – lze jej použít třeba na chytrý televizor, kde se obraz opět ukáže až po zaplacení výpalného.

Nejspolehlivější způsob ochrany proti ransomwaru je obezřetnost uživatele – neotevírá přílohy SPAMu apod. Pokud je ransomware navržen tak, aby zamezil přístupu k datům uživatele, nejspolehlivější způsob obrany, a to i v případě napadení, je pravidelné zálohování svých dat. Při pravidelné záloze dat postačí zakryptovaná data smazat, vyčistit systém od škodlivého kódu a ze zálohy uživatelská data obnovit.

Došlo k zakryptování vašich dat?

Společnost KasperskyLab vyvíjí jednoúčelové utility na rozkryptování vašich dat.

Užitečné odkazy

Virus Bulletin, nezávislá testovací organizace, testuje antivirová řešení od roku 1998 a uděluje ocenění VB100, které je v antivirovém průmyslu považováno za známku vysoké kvality. ESET jako jediný ze všech výrobců pravidelně získává VB100 již 18 let za sebou.

Více na www.eset.cz

Další nejznámější antivirová řešení

Související články

Zdroje:
KOHOUT, Roman a Radek KARCHŇÁK. Bezpečnost v online prostředí. Karlovy Vary: Biblio Karlovy Vary, 2016. ISBN 978-80-260-9543-9.
Featured image: https://pixabay.com

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?