Hoax

Název hoax pochází ze stejného anglického slova, což v překladu znamená falešná zpráva, mystifikace, novinářská kachna, poplašná zpráva, výmysl, kanadský žert.

V elektronické komunikaci se význam tohoto slova nikterak nemění. Jedná se o poplašnou zprávu, která např. varuje před neexistujícím nebezpečím, před počítačovým virem, prosí o pomoc, anebo chce pouze pobavit. Často je ve zprávě kladen důraz na další přeposlání zprávy přátelům – řetězová zpráva. Většinou právě podle této žádosti o přeposlání lze hoax identifikovat.

Účel hoaxu

  • vyvolat strach
  • šířit falešnou radu
  • manipulovat s názory lidí
  • poškodit instituci, značku, firmu, výrobek
  • ohromit, zaujmout, přilákat pozornost
  • vystřelit si z důvěřivých uživatelů

Příklady hoaxu

Jakmile se ocitnete v situaci, že musíte pod nátlakem vybrat peníze z bankovního automatu na přinucení násilníkem, zadejte svůj PIN opačně. Automat vám peníze přesto vydá, ale též současně přivolá policii, která vám přijede na pomoc.

Upozorňuji na případ, který se stal nedávno mé známé při nakupování v obch. domě IKEA. Rodiče šli nakupovat se svou desetiletou dcerou do obch. domu IKEA. Najednou zjistili, že dcera s nimi není. Chvíli čekali, jestli se neobjeví. Pak se rozhodli nechat ji vyhlásit. Obchodní dům hned uzavřel všechny východy a začal ji hledat. Holčička byla objevena na toaletě, ostříhaná a převlečená do jiných šatů. Asi to nebyl první případ, co se tam stal. Proto pozor při předvánočních nákupech!

Málo kdo ví, jak rychle pomoci člověku a dítěti, aby neotekl po včelím a vosím bodnutí. Platí tato rada i pro alergiky … mám to mnoho let vyzkoušené !!! Všichni komu jsem tuto radu řekla, žasnou jak to úžasně funguje!!!

Když vás bodne tento hmyz, nejdříve se podívejte, jestli je v kůži zabodnuté žihadlo, pokud ano, vytáhněte ho a ihned naberte do ruky hlínu, zeminu, ta je všude kolem vás. Ránu zeminou potřete a člověk neoteče. Vím, že to je divné, ale v zemi – v hlíně je cosi ukrytého, nějaký protijed, co zabrání otoku a alergická reakce se nekoná.

Byla jsem s kamarádkou na chatě a ona má syna, který musí okamžitě po píchnutí bodavým hmyzem do nemocnice. Když ho bodla včela, přiskočila jsem k němu, vytáhla jsem mu žihadlo a hrábla do záhonu, nabrala jsem zeminu do své dlaně a začala jsem mu třít ránu po bodnutí. Kamarádka jen koukala a nevěřila svým očím.

Chlapec nikam jet nemusel, byli jsme na vesnici a bez auta. Ona říkala, že by se jinak udusil. Od té doby se nebojí se synem někam jezdit, myslím do přírody, zeminu má pokaždé vlastně kam vstoupí :)) I doma ji máme v květináčích :))

Maminky na vesnici byly za tuto moudrou radu velice vděčné, radu šíří dál … ten rok bylo totiž mnoho vos a včel, které často píchly jejich dítě.

Obdržela jsem mnoho poděkování za tuto radu. :)) Snad pomůže i vám všem.

Malá holčička na obrázku má rakovinu mozku. Společnost AOL za každý odeslaný e-mail daruje 5 centů na její operaci.

Prosím, pomozte.

Nebezpečí hoaxu

Uvěří-li člověk hoaxu o včelím bodnutí, je prakticky jisté, že následkem může být něčí smrt. Tedy nejhorší možná varianta ze všech následků, jaký s sebou víra v hoax může nést.

Pokud uvěříte hoaxu mající za účel podvodné vylákání finanční hotovosti, nezbývá nic jiného, než se obrátit na policii a případ nahlásit. Je ale třeba počítat s tím, že praktiky podvodníků jsou velmi sofistikované a zaslané finanční prostředky odcházejí zpravidla do států, odkud je nelze i přes veškerou snahu policistů právně vymáhat.

V nejlepším případě dalším přeposláním nebo sdílením hoaxu můžete utržit šrám na pověsti před svými přáteli a dalšími uživateli, kteří se nad zprávou zamyslí a před dalším rozesláním ověří její věrohodnost.

Děti nejsou zvyklé informace získané z internetu ověřovat

a často se stanou oběťmi hoaxů

a také těmi, kteří následně hoax sami šíří.

Jak se hoaxu bránit?

Je to jednoduché. Není na místě ihned uvěřit všemu, co na internetu přečteme. Ověřit si informace z dalších zdrojů není tak složité.

Jakmile usoudíme, že jde o hoax, zprávě nevěnujeme pozornost, ihned ji smažeme nebo v e-mailové schránce označíme jako spam. Hoax dále nepřeposíláme a případné přílohy neotevíráme.

Nejrozšířenější hoaxy najdete v databázi Hoax.cz

Užitečné odkazy

Hoax.cz

ZvolSi.info

Zdroje:
KOHOUT, Roman a Radek KARCHŇÁK. Bezpečnost v online prostředí. Karlovy Vary: Biblio Karlovy Vary, 2016. ISBN 978-80-260-9543-9.
[online]. Dostupné z: http://www.hoax.cz
Featured image: https://pixabay.com

Související články

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?