Historie verzí Androidu (1-12)

Android 1.0 až 1.1: „Narození“
Android měl svůj oficiální veřejný debut v roce 2008 s Androidem 1.0 – vydáním tak starým, že ani nemělo obvyklé roztomilé kódové jméno. Byl tehdy docela jednoduchý, ale zahrnoval sadu raných aplikací od Googlu, jako je Gmail, Mapy, Kalendář a YouTube, z nichž všechny byly integrovány do operačního systému.

Android 1.5: Cupcake
S vydáním Android 1.5 Cupcake na začátku roku 2009 se zrodila tradice názvů verzí systému Android – verze dostávaly názvy podle oblíbených cukrovinek. Cupcake zavedl řadu vylepšení v rozhraní Androidu, včetně první klávesnice na obrazovce – telefony začaly být s dotykovou obrazovkou. Cupcake také přinesl rámec pro widgety aplikací třetích stran, které se rychle proměnily v jeden z nejvýraznějších prvků Androidu, a poskytl platformu vůbec první možnost nahrávání videa.

Android 1.6: Donut
Android 1.6, Donut, se objevil na světě na podzim roku 2009. Donut zaplnil několik důležitých děr v jádru Androidu, včetně schopnosti operačního systému pracovat na různých velikostech obrazovky a rozlišení. Přidala také podporu pro sítě CDMA, jako je Verizon, které by hrály klíčovou roli v bezprostřední explozi Androidu.

Android 2.0 až 2.1: Eclair
Android 2.0, Eclair, se objevil jen šest týdnů po Donutu, aby pokračoval v krkolomném tempu uvádění Androidu na trh v prvních letech; jeho „point-one“ aktualizace, také nazývaná Eclair, vyšla o pár měsíců později. Eclair byla první verze Androidu, která vstoupila do povědomí hlavního proudu díky původnímu telefonu Motorola Droid a masivní marketingové kampani vedené společností Verizon.

Android 2.2: Froyo
Pouhé čtyři měsíce poté, co přišel Android 2.1, Google naservíroval Android 2.2, Froyo, který se točil převážně kolem vylepšení výkonu pod kapotou. Froyo však přineslo některé důležité funkce, včetně přidání nyní standardního doku ve spodní části domovské obrazovky a také první střípky k hlasovým povelům.

Verze Androidu 2.3: Gingerbread
První skutečná vizuální identita Androidu se začala soustředit na vydání Gingerbread v roce 2010. Jasně zelená byla dlouho barvou maskota robota Androidu a díky Gingerbread se stala nedílnou součástí vzhledu operačního systému. Černá a zelená prosakovala po celém uživatelském rozhraní.

Android 3.0 až 3.2: Honeycomb
Období Honeycomb 2011 bylo pro Android zvláštní dobou. Android 3.0 přišel na svět jako verze pouze pro tablety, která doprovázela uvedení Motoroly Xoom na trh, a prostřednictvím následných aktualizací 3.1 a 3.2 zůstal entitou výhradně pro tablety. Pod vedením nově příchozího šéfa designu Matiase Duarteho představil Honeycomb dramaticky přepracované uživatelské rozhraní pro Android, který kladl důraz na maximální využití prostoru na obrazovce tabletu.

Android 4.0: Ice Cream Sandwich
S Honeycomb fungujícím jako most ze starého k novému, Ice Cream Sandwich – také vydaný v roce 2011 – sloužil jako oficiální vstup platformy do éry moderního designu. Vydání vylepšilo vizuální koncepty představené s Honeycomb a sjednotilo tablety a telefony s jedinou, sjednocenou vizí uživatelského rozhraní.

Androidu 4.1 až 4.3: Jelly Bean
Vydání Jelly Bean z roku 2012 a 2013, která se rozšířila do tří působivých verzí Androidu, vzaly nový základ ICS a učinily smysluplné kroky v doladění. Android byl pro běžného uživatele lákavější. Pomineme-li vizuální prvky, Jelly Bean přinesla první ochutnávku Chytrých karet Google – velkolepého nástroje prediktivní inteligence, který se bohužel od té doby stal oslavovaným zpravodajským kanálem. Poskytl rozšiřitelná a interaktivní upozornění, rozšířený systém hlasového vyhledávání a pokročilejší systém pro zobrazování výsledků vyhledávání obecně.

Android 4.4: KitKat
Vydání KitKat na konci roku 2013 znamenal konec temné éry Androidu. Zaujala zejména světlejší pozadí a neutrálnější zvýraznění s průhledným stavovým řádkem a bílými ikonami. V androidu 4.4 se také vyskytla první verze podpory „OK, Google“, ale výzva k aktivaci handsfree fungovala pouze tehdy, když byla obrazovka již zapnutá a byli jste buď na své domovské obrazovce, nebo v aplikaci Google.

Android 5.0 a 5.1: Lollipop
Google v podstatě znovu vynalezl Android – opět – svým vydáním Android 5.0 Lollipop na podzim roku 2014. Lollipop spustil stále přítomný standard Material Design, který přinesl zcela nový vzhled, který se rozšířil na celý Android, jeho aplikace a dokonce i další Google produkty. Koncept založený na kartách, který byl rozptýlen po celém Androidu, se stal základním vzorem uživatelského rozhraní.

Android verze 6.0: Marshmallow
Ve velkém schématu verzí byl Marshmallow z roku 2015 poměrně malým vydáním Androidu – spíše jako aktualizace 0.1 úrovně než cokoli, co by si zasloužilo plné číslo. Odstartoval však trend, že Google vydává jednu hlavní verzi Androidu ročně – verze vždy obdrží své celé číslo. Nejzajímavějším prvkem Marshmallow byla funkce vyhledávání na obrazovce zvaná Now On Tap.

Android 7.0 a 7.1: Nougat
Vydání verze Nougat v roce 2016 poskytlo Androidu nativní režim rozdělené obrazovky, nový systém pro organizování oznámení podle jednotlivých aplikací a funkci Spořič dat. Nougat také přidal některé menší, ale stále významné funkce, jako je zkratka podobná Alt-Tab pro přepínání mezi aplikacemi. Snad nejdůležitějším z vylepšení Nougatu však bylo spuštění Asistenta Google – který přišel spolu s prvním plně vlastnoručně vyrobeným telefonem společnosti Google, Pixel, asi dva měsíce po debutu verze Nougat.

Android 8.0 a 8.1: Oreo
Android ve verzi Oreo přidal do platformy řadu vychytávek, včetně nativního režimu obrazu v obraze, možnosti odložení upozornění a kanálů upozornění, které nabízejí detailní ovládání toho, jak vás mohou aplikace upozorňovat. Vydání z roku 2017 také obsahovalo některé pozoruhodné prvky, které podpořily cíl společnosti Google sladit Android a Chrome OS a zlepšit zkušenosti s používáním aplikací pro Android na Chromeboocích, a byla to první verze pro Android obsahující Project Treble – ambiciózní úsilí vytvořit modulární základnu pro Kód Androidu s nadějí, že výrobcům zařízení usnadní poskytování včasných aktualizací softwaru.

Android 9: Pie
Čerstvě upečená vůně Android Pie, neboli Androidu 9, zavanula do ekosystému Androidu v srpnu 2018. Nejviditelnější změnou Pie byl hybridní navigační systém gest/tlačítek, který vyměnil tradiční klávesy Androidu Zpět, Domů a Přehled za velké, multifunkční tlačítko Domů a malé tlačítko Zpět, které se podle potřeby objevovalo vedle něj. Pie zahrnoval také některé pozoruhodné funkce produktivity, jako je univerzální systém navrhovaných odpovědí pro upozornění na zprávy, nový ovládací panel digitální pohody a inteligentnější systémy pro správu napájení a jasu obrazovky. A samozřejmě nechyběla menší, ale stále významná vylepšení ukrytá napříč celým Pie, včetně chytřejšího způsobu práce s Wi-Fi hotspoty, vítaného zpestření režimu spořiče baterie a různých vylepšení ochrany soukromí a zabezpečení.

Android 10
Google vydal Android 10 – první verzi Androidu, která odhodila své písmeno a byla známá pouze pod číslem, bez připojené přezdívky s dezertní tematikou a to v září 2019. Nejpozoruhodnější je, že nová verze přináší zcela přepracované rozhraní pro gesta Androidu. Pod kapotou Androidu 10 nalezneme nové nastavení pro aktualizace ve stylu hot-fix, které nakonec umožní rychlejší a konzistentnější zavádění malých, úzce zaměřených patchů. A tato verze má spoustu dalších nenápadně důležitých vylepšení, včetně aktualizovaného systému oprávnění, který uživateli dává větší kontrolu nad tím, jak a kdy přesně mohou aplikace přistupovat např. k údajům o poloze, a také rozšířeného systému pro ochranu jedinečných identifikátorů zařízení.

Android 11
Android 11, představený na začátku září 2020, je docela podstatnou aktualizací Androidu a to jak pod kapotou, tak  i na povrchu. Nejvýznamnější změny této verze se týkají ochrany osobních údajů: aktualizace staví na rozšířeném systému oprávnění představeném v Androidu 10 a přidává uživatelům možnost udělovat aplikacím určitá oprávnění – ta, která se týkají přístupu k poloze, přístupu k fotoaparátu a přístupu k mikrofonu – pouze na omezené, jednorázové použití. Android 11 také posouvá oprávnění k poloze na pozadí ještě hlouběji do systému a ztěžuje aplikacím žádosti o taková oprávnění (tím je méně pravděpodobné, že je uživatelé nechtěně aktivují). A představuje novou funkci, ve které aplikace, které byly několik měsíců neotevřené, mohou být automaticky odebrána jejich oprávnění, pokud se aktivně nerozhodnete je znovu autorizovat. Kromě toho Android 11 odstraňuje možnost aplikacím vidět, jaké další aplikace jsou nainstalované v telefonu.

Android 12
Google oficiálně spustil finální verzi Androidu 12 v říjnu 2021 a brzy poté jej začal uvádět na svá vlastní a v té době nově vydaná zařízení Pixel 6 a Pixel 6 Pro. Android 12 představuje největší přepracování rozhraní Androidu od verze Android 5.0 (Lollipop) z roku 2014. Tato verze tehdy představila nový standard Material Design. Android 12 je první, který integruje aktualizovaný a zcela přepracovaný pohled na tento standard – něco známého jako Material You. Dobrou zprávou je, že předchozí cykly upgradu Androidu se ponesou v tom duchu, že se Android 12 pravděpodobně v nadcházejících měsících dostane pomalu na všechna zařízení, která Google nemá pod kontrolou – na zařízení od společností Samsung, Motorola a dalších výrobců třetích stran.

Snad se již brzy budeme moci soustředit na další hlavní verzi Androidu – Android 13 – a to v roce 2022.

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?