Paysafecard v rukách našich dětí

Možná už jste někde zaznamenali zmínku o tiketech Paysafecard. Jak se dá vyčíst z názvu, jde vlastně o „kartu pro bezpečné placení“. Je tedy možné, aby děti utrácely na internetu nekontrolovaně peníze bez účtu či platební karty? Po přečtení článku se dozvíte nejen to, co je to Paysafecard, ale i rizika, která může přinášet. V závěru článku se navíc dozvíte desatero zodpovědného rodiče mladého hráče.

„Paysafecard je jedna z celosvětově vůdčích společností v oblasti předplacených plateb online a zároveň součást Paysafe Holdings UK Limited. Pomocí Paysafecard můžete platit u tisíců poskytovatelů z nejrůznějších oblastí – a to bez bankovních údajů nebo údajů o kreditní kartě.“ 

 (Zdroj: https://www.paysafecard.com/)

Jde o vcelku snadný způsob, jak v některých případech platit kartou – bez karty, a to vcelku v širokém rozsahu. Jedná se o oblasti:

  1. Hry (Google Play, Steam, 4Game, PlayStation, Twitch …)
  2. Online seznamování 
  3. Hudba, film a zábava (Spotify…)
  4. VoIP, telefonování a psaní zpráv (Skype, Telekom…)
  5. Sportovní sázky, bingo a poker (Tipsport, Chance…)
  6. Sociální média a komunity
  7. Internetové služby a cestování 
  8. Dobíjení digitálních peněženek

Jedná se tedy o platební metodu, která je rychlá a bezpečná, je-li bezpečným způsobem používána.  Někteří rodiče tento způsob placení využívají jako nástroj pro své děti, kdy na základě dohody a jasných pravidel učí děti využívat plateb na internetu. Výhodou je, že v případě odcizení účtu, dojde „pouze“ ke ztrátě již vložených peněz a ne celého bankovního účtu uživatele. Předmětem článku bude kategorie Her, která je v současné době hojně využívána, jak dospělými, tak dětmi a s tím spojené možné zneužívání Paysafecard.  Peníze, které lze do hry vložit, je totiž možné využít na nákup konkrétních předmětů nebo výhod. Může se jednat například o kosmetické prvky, jako skiny (vzhled postavy, zbraní a dalších herních předmětů), nakoupení lepších zbraní, brnění či nákup dalších funkcí, které hru zjednoduší. Jejich nákupem získají platící hráči při online hraní výhodu nad těmi neplatícími. V případě hry pro jednoho hráče se může jednat o časové nebo jiné výhody, které hru usnadňují. Zakoupení těchto výhod je možné prémiovou měnou (diamanty, zlaté cihly…), kterou je možné získat hraním jen obtížně, či vůbec. Výhody lze také koupit za reálné peníze. Proto je důležité uvědomit si, že ač se nám může zdát, že máme své dítě a jeho peníze pod kontrolou, existují cesty, o kterých ani nemusíme vědět. 

Rodiče nám na to ale nechtěli dávat peníze a museli jsme přijít na jiný způsob…

„Když jsem byl v sedmý třídě, tak jsem začal hrát s kamarády hry ze steamu na počítači (…) Problémem bylo to, že lepší skiny se dají pouze koupit anebo vyhrát v lootboxu. A tak jak jsme hráli, tak tím víc jsme chtěli lepší skiny. Rodiče nám na to ale nechtěli dávat peníze a museli jsme přijít na jiný způsob, jak peníze do steamu dát. Jednou přišel kamarád, že přišel na způsob, jak tam ty peníze dát, jednalo se o paysafeky. Získat paysafecard byl pro nás v tu dobu složitý úkol. V našem městě bylo pouze jedno místo, kde se daly karty sehnat, a to byla jedna z nejhorších hospod ve městě.“ (L. 16 let).

Odborník na gaming, Bc. Vít Procházka, uvádí, že „dětmi často využívaný způsob, jak si dobít peníze na účet v digitálním obchodu, je pomocí Paysafecard, které je možné koupit na mnoha prodejních místech, od některých benzinek přes pobočky Tipsport, až po obchody jako Pepco a Billa. Paysafecard je předplacený jednorázový kupon, kterým je možné platit podobně jako platební kartou. Tyto karty by neměly být prodány nikomu mladšímu 16 let bez doloženého dokladu, ale ze zkušenosti víme, že ani pro dvanáctiletého hráče není problém Paysafecard pořídit.“

Tikety jsou v nominální hodnotě 100 Kč, 300 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč. Prodejní místa jsou snadno k nalezení na stránkách Paysafecard po zadání města či konkrétní adresy. Částku může kdokoli, i dítě, zaplatit na prodejně výměnou za 16místný kód, díky kterému lze peníze snadno převést například do herního obchodu Steam, pouze díky základní registraci v obchodu. Procházka výše popisuje jednu z možností, jak Paysafecard použít i bez registrace. Majitel tiketu nemusí použít celou částku najednou, ale odečítají se mu utracené peníze a zbytek zůstane na kuponu pro další použití. Další způsob je registrace účtu mypasefecard, který je nezbytný v případě, že chce dítě získat rozšířené možnosti pro využívání této služby. Nutnost propojení s registrovaným účtem například vyžaduje pro platby služba Google Play. Mohlo by se zdát, že je to alespoň malá brzda, která dítěti omezí možnost tikety využívat, opak je ale pravdou. Registrace je omezena věkem 16 let a po zadání osobních údajů jako jméno, přímení, adresa, telefonní číslo nebo e-mailové adresa, navíc ještě „vyžaduje“ kopii občanského průkazu, pasu nebo řidičského průkazu. Pro využívání základní formy „standard“ je možnost tuto identifikaci dokladem přeskočit. Ve výsledku je tedy možné založit si registraci se smyšlenými či upravenými údaji a otevřít dveře k dalším možnostem. Jednou z možností, které účet nabízí, je také možnost vygenerování čárového kódu. Ten je rozšířen o širší spektrum možných vložených částek jako 200 Kč, 500 Kč, 700 Kč, 1500 Kč a 2500 Kč. Kód se dá snadno vytisknout nebo stáhnout do chytrého telefonu a díky tomu může kdokoli a kdekoli do 180 minut od vygenerování kódu zvolenou částku uhradit a tím si dobít svůj účet. Hráči si mohou mezi sebou zbylé peníze na tiketu také prodat (s rizikem podvodu) či darovat. Ne vždy se jim podaří utratit celou hodnotu zakoupeného tiketu a zbylé peníze mohou takto předat dál. Někteří hráči toho využívají tak, že jdou sami s poptávkou do diskuzí, a snaží se tak chybějící peníze „vyžebrat“. Dalším rizikem je zacyklení a to tak, že když hráči na hru chybí 20 Kč, je „nucen“ dobít minimálně dalších 100 Kč, zbyde 70 Kč a další nákup může být v ceně 75 Kč, což vede k dalšímu dobití, a tak stále dokola.

Zneužití důvěřivosti 

Způsoby zneužití Paysafecard jsou i kódy, které jsou nabízeny přes internet, a to často za nižší cenu, než je hodnota kódu. Nalézt se dají na diskuzích, fórech, bazarech… Nejen, že je toto nakládání s kódy proti obchodním podmínkám společnosti, navíc je to častý zdroj podvodů, kdy nakupující posléze zjistí, že byl kód již použit, nebo účet zablokován. Podobné zneužití důvěřivosti lidí je využito i prostřednictvím počítačového viru, který Vám zablokuje počítač, a zobrazí okno, které vyžaduje zaplacení určité částky, mimo jiné i formou Paysafecard, což by mělo následně umožnit odblokování počítače. Jde ale o podvod, kdy dochází ke zneužití Paysafecard neoprávněnými lidmi či společnostmi, a je vhodné informovat policii (Zdroj: paysafecard Wertkarten AG).  Je dobré mít se na pozoru, neboť se může jednat o možnou cestu k online vydírání. 

Na internetu se skutečně objevily případy, kdy je nabízen kupón s určitou hodnotou za mnohem nižší cenu, povětšinou se však skutečně jedná pouze o tzv. sociální inženýrství s účelem uživatele přimět k akci, při kterém dojde k aktivaci škodlivého softwaru na zařízení zájemce o takový kupón. V drtivé většině se jedná o ransomware, jinými slovy počítačový virus, který zašifruje určitou sadu souborů a poté uživatele vydírá – požaduje např. 1 BTC (jeden bitcoin – virtuální měnu) za odšifrování těchto souborů. Dalším motivem útočníků je skutečně odcizení herního účtu uživatele, který je dále nabízen k prodeji – pokud je v rámci některé hry herní účet již dobře “zafinancován” (nákup vylepšení, zbraní, štít apod.), je taková ztráta pro hráče skutečně citelná,“ dodává Roman Kohout, příslušník PČR a specialista na vyšetřování kybernetické trestné činnosti.

Je Paysafecard zdarma?

Ač je účet mypaysafecard „zdarma“, nevyhýbá se ale poplatkům jako 150 Kč při zpětné směně jakékoli částky na bankovní účet, nebo 130 Kč za nečinnost na účtu po dobu každých 12 měsíců, případně poplatku 3 % při převodu z/na euro. 

„Byl to jednoduchý způsob, jak utrácet malé peníze a dávat je do hry. Stačilo říct rodičům, že si jdeme něco koupit, a jestli nám nedají dvě stovky. 5 euro byla nejmenší částka, která šla na steam vložit, takže tyhle dvě stovky nám bohatě stačily. Časem jsme tam chodili už jako nic a dávali třeba 10 euro a někdy i 20. Krásné na tom bylo, že jediné, co stačilo k získání karty, byl účet na Steamu a trocha odvahy.“ (L. 16 let)

Desatero zodpovědného rodiče mladého hráče:

  1. Soustřeďte se na to, v čem jsou Vaše děti zběhlé, a to svět počítačů, herních konzolí a her. 
  2. Ptejte se, zajímejte se. Ačkoli Vám to ze začátku nemusí dávat smysl, je důležité, abyste se v této oblasti lépe vyznali. Zajímejte se o to, proč to dělají, jaké mají motivace, jakým způsobem to dělají. 
  3. Není od věci zkusit brát hraní Vašich dětí jako regulérní koníček. Nemusí být profesionálními hráči, stejně jako se nemusí stát profesionálními sportovci, tanečníky či umělci. Je ale dobré, když se v něčem vidí, a je pochopitelné, že jim na tom záleží. U všech koníčků ale platí, že není dobré se zaměřovat pouze jednostranně. 
  4. Berte v potaz to, že dnešní děti se do digitální doby narodily, a mají jinou startovní čáru, než jste měli Vy. Stejně jako se soustředíte na správnou výstroj pro sport, můžete se zaměřit na vhodné prostředí u počítače – kvalitní židle, herní brýle pro tlumení modrého světla, které vyzařuje monitor nebo display, správný rozměr a výška pracovního stolu… 
  5. Vysvětlete Vašim dětem, že principy, které fungují ve hře nemusí být stejné jako ve skutečném životě. Ale nezapomínejte, že pocity a vztahy, které prožívají v online světě, reálné jsou. 
  6. Zaměřte se ale i na změny v jejich chování – když jste zvyklí se s dětmi na toto téma bavit, a ony se pak odmlčí, může to být způsobeno spoustou příčin, trápení třeba může být zahaleno studem. Je běžné mít stud. 
  7. Rodiče jsou vzorem pro své děti, nelze tedy po nich chtít něco, co sami neděláte.
  8. Děti mohou hledat cesty, jak obejít rodičovské zákazy, volte dohodu na místo zákazů a příkazů.  Když dítě chce, snadno se stane „hackerem“. Může to pro něj být výzva.
  9. Domluvte se společně jestli a jaká budete podnikat opatření. Může se jednat o časový limit na wifi, sledování historie prohlížeče, nebo povolené weby. Mluvte o tom, za co utrácí své peníze. Buďte parťákem, ne dozorcem. Podpoříte tak důvěru mezi Vámi a Vašimi dětmi. Bude pro ně snadnější se Vám svěřit, když se dostanou do situace, ze kterých nebudou umět samy ven.
  10. Důležité je, aby Vaše děti nenabyly pocit, že hraní zakazujete na základě toho, že Vás to nezajímá a nerozumíte tomu. Měly by vědět proč podnikáte taková opatření, a že Vám na nich záleží.

Vy, ani děti na to nemusíte být sami

Internet přináší spoustu výhod, ale zároveň spoustu rizikových situací, ať už je to tajné vkládání peněz do hry, smutek z ukradeného účtu nebo posměch či hecování herních kamarádů. Nezlehčujte dětská trápení způsobená online světem. Terapeut Michal Ošťádal zmiňuje, že je v současné době běžné sdružovat se v on-line prostoru: „Spousta dnešních her je na tom primárně založená. Mluvím teď o MMO (pozn. aut.: on-line hry s větším počtem hráčů) hrách jako je třeba World of Warcraft a jemu podobné. Zde jsou hráči vysloveně nabádáni, aby se spojovali, a společně hrou procházeli. Tím dochází k vytváření sociálních kontaktů. Aby takové sociální kontakty vydržely, je třeba jim věnovat čas stejně jako „offline“ vztahům.“ Pokud se na to sami necítíte neváhejte se obrátit na odborníky, kteří se v daném tématu vyznají, a mohou Vám pomoci jej pochopit. Více informací o rizikách hraní videoher se můžete dozvědět v sekci Gaming na stránkách Naberte kurz.

Mgr. Jana Šatánková
E-terénní pracovník v projektu HRaní

Společnost Podané ruce o. p. s.
Opletalova 1/364, 779 00 Olomouc

www.podaneruce.cz
www.nabertekurz.cz 

www.nabertekurz.cz

Již více než rok pracujeme na tom, abychom vytvořili bezpečné prostředí pro hráče, sázkaře a jejich blízké, kam se mohou v případě potřeby obrátit pro pomoc či radu. Pracujeme on-line a máme nakontaktovanou síť odborníků po celé České republice, kteří se věnují prevenci a léčbě závislosti. Naše služby poskytujeme zdarma a anonymně. Projekt Naberte kurz funguje pod společností Podané ruce o.p.s.

Zodpovídáme dotazy, pomáháme zkontaktovat odborníky ve zvolené lokalitě, poskytujeme odborné poradenství nebo také pořádáme skupinové chaty na různá témata, jako jsou dluhová problematika, krize, gaming… Využít lze ale i dalších forem komunikace, jako jsou Facebook, Instagram, diskuzní fórum, telefonní linka (773 774 373) nebo Skype.

Pracovnice Naberte kurz lze zastihnout každý den, včetně víkendů, ve vymezené pracovní době. Webový portál www.nabertekurz.cz je nicméně k dispozici nepřetržitě a lze na něm zanechat i vzkaz. Kromě výše vyjmenovaných komunikačních kanálů se tým Naberte kurz pohybuje také na webech nebo internetových fórech zaměřených nejen na hazardní hry. V tzv. e-terénu po sobě zanechávají stopy, a tudíž je možné s nimi navázat kontakt i v tomto prostředí.

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?