Podvodné praktiky na internetu – inzerce, aplikace

Každý z nás zcela jistě ve svém okolí zaznamenal nějaké vyprávění či zkušenost s podvodným inzerátem. Takové inzeráty nalezneme téměř na každé internetové či aplikační (LETGO) inzerci. 

Levná auta ze zahraničí? – Možná dražší, než si myslíte!

Inzertní portály mobile.de či autoscout24.de nabízejí k prodeji vozidla ze zahraničí, zejména pak z Německa, Rakouska či Itálie. Zní to velmi lákavě sehnat zánovní auto o polovinu levněji než například v České republice, avšak věřte mi, že ne každá levná nabídka skutečně levná je. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat inzerátům, které nejsou podány prodejci (Autohandel) a o jejichž zadavatelích neexistují žádné recenze. Prvním vodítkem je tedy obvykle uvedení „Privatanbieter“, což znamená, že vozidlo prodává soukromá osoba. Téměř jistotou je pak uvedení pouze e-mailového či žádného kontaktu a na inzerát je tedy možné odpovědět pouze prostřednictvím inzertního serveru. 

V případě odpovědi na takový inzerát je vám pak obvykle zaslán e-mail v anglickém jazyce, jehož scénář je stále stejný: 

„Dobrý den, jsem doktor a pracuji nyní v Anglii a vlastním zde vozidlo s levostranným řízením, které chci prodat, proto tak nízká cena a tak malý nájezd, odešel jsem do Anglie za prací. Vozidlo je možné vám doručit až domů prostřednictvím spol… XXX…“

Podvodník v takovém případě touží po penězích, které mu zaplatíte za přepravu, která se nikdy konat nebude (může se vydávat i za jakousi přepravní společnost a pro tento účel mohou být založeny rovněž www stránky společnosti). V případě zaplacení „poplatku“ bude podvodník patrně komunikovat dál (patrně jménem „přepravní“ společnosti) a bude po vás žádat další úhrady, například s tím, že vozidlo je odstavené kousek od vašeho domova kvůli poruše přepravního vozidla a pokud zaplatíte další částku, bude zajištěna doprava náhradní. Říkáte si, že to není možné? Ale ano, buďte si jistí, že jen za tento rok máme necelou desítku případů, kdy skutečně důvěřiví kupující takové poplatky zaplatili, v jednom případě dokonce poplatek vyšší, než byla cena vozidla. 

V případě zájmu prosím odepište na adresu francesco141252555@gmail.com, přes LETGO se mi špatně komunikuje.

Zabýváme-li se podvody v internetovém prostředí, nesmíme opomenout aplikace typu LETGO, případně v ČR známé aukro.cz, prostřednictvím kterých se prodává nepřeberné množství možného i nemožného. Jak aplikace fungují? Velmi rychle a jednoduše, po registraci uživatele můžete vesele pár kliknutími zadávat inzeráty, na které vám zájemci opět pomocí aplikace odpovídají. Rychlé, jednoduché, bezpečné a obvykle i upřednostnění osobního převzetí. Možná si řeknete, tak proč se o tom autor zmiňuje? No právě z důvodu podvodných zájemců, kteří obvykle nechtějí být sledováni správci těchto aplikací, a proto konverzaci odvádějí jinam – například do prostředí e-mailové komunikace. Pokud vás tedy někdo takto osloví, ihned zprávu smažte, případně okamžitě nahlaste uživatele jako podvodníka.

Jak to podvodníci na LETGO dělají a proč to dělají? Jednoduchá otázka, tím, že konverzaci provádějí mimo aplikaci, nejsou sledovaní správci aplikace. Rovněž v takovém případě příslušná společnost nenese žádné právní následky (obchod jste uskutečnili mimo prostředí aplikace) a za obchod si tedy ručíte sami.  Následně se z vás podvodník pokusí vylákat finanční prostředky například za dopravu, odeslání, či se bude vydávat za nějaký bezpečnostní sbor (nejčastěji FBI) a odešle vám e-mail s tím, že jste adresátem této (fiktivní) zásilky, se kterou je něco v nepořádku, ale pokud zaplatíte určitou částku, bude vše v pořádku. Scénář podvodného jednání je stále stejný či velmi podobný. Opět si říkáte, že to není možné? Ale ano, je to možné. Od začátku roku 2019 jde o několik případů. Pro příklad uvádím případ, kdy prodejce chtěl prodat herní konzoli za částku 4.000,- Kč a podvodníkovi zaslal částku 9.000,- Kč, tedy zcela patrně nepochopil princip prodeje věci. 

Byl jsem podveden, co mám dělat? 

V každém kriminálním seriálu vidíme, že je třeba mít důkazy, nejinak je tomu v případě internetových podvodů. Vše tedy řádně zazálohujte, nejlépe jak v listinné, tak v elektronické podobě. Tedy objednávku, její potvrzení, komunikaci s prodejcem, či veškerou další komunikaci týkající se podvodného jednání a pokud to půjde, proveďte zajištění www stránky s inzerátem (postačí funkce printscreen). Následně věc oznamte na nejbližším oddělení Policie ČR. Pokud věc nechcete hlásit, proveďte alespoň nahlášení podvodného inzerátu správci inzertního serveru. 

V odkazu níže se můžete seznámit také s problematikou podvodných či podezřelých e-shopů.

Čtěte také…

Zdroj obrázků: Autor textu, pixabay.com
Publikace podléhá licenci Creative Commons BY-NC-ND 4.0
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.cs
Autorské dílo lze sdílet za těchto podmínek: uveďte původ (autorství), neužívejte dílo komerčně, nezasahujte do díla.

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?