Rajče = pedofilů ráj!

Rajče.net patří mezi největší sociální sítě určené k bezplatnému sdílení fotografií a videí. Díky této službě lze snadno zjistit, jak na druhém konci světa žije nebo tráví dovolenou třeba Vaše kamarádka, babička, dcera… Kdokoliv, kdo si zde založí vlastní profil, může neomezeně nahrávat fotografie, vytvářet alba, sdílet je s širokou veřejností, eventuálně jen s rodinou či přáteli.  Snímky ostatních uživatelů pak může komentovat či je označovat jako: „To se mi líbí“, oblíbeného uživatele navíc může sledovat (stát se jeho fanouškem).

Na první pohled velmi užitečná služba. Ovšem má i svou odvrácenou tvář.

Již několikrát jsem upozorňovala na zveřejňování nevhodných fotografií a videí nahých případně polonahých dětí nezodpovědnými rodinnými příslušníky či dokonce rodiči na různých sociálních sítích. A Rajče.net není výjimkou. Přestože tato sociální síť umožňuje zamknutí alba, mnozí uživatelé tuto možnost nevyužívají a tak mohou být jejich soukromé snímky zneužity i k jiným účelům, než bylo původně zamýšleno. Rychlost zneužití takového materiálu se pohybuje v řádech desítek minut. Často se pak tyto choulostivé fotografie objeví i na serverech, ze kterých je takřka nemožné je odstranit, a tak v síti internet zůstávají natrvalo.

Ovšem existuje zde ještě jiný problém, na který bych tentokrát ráda upozornila. Po chvilce strávené na stránkách Rajče.net jsem si totiž všimla jistých zvláštností. Uživatelé, kteří komentují a „lajkují“ jen snímky, kde se vyskytují nahé či polonahé děti, se neustále opakují. Sami pak mají na svém profilu uložená jen alba s podobně zaměřenými fotografiemi. Alba přitom bývají nezřídka uzamčená. Hromadí se pak u nich komentáře žádající o heslo, často s nabídkou výměny snímků. Takoví uživatelé se pak stávají fanoušky obdobně zaměřených uživatelů a dalo by se tak říci, že se na tomto serveru sdružují.

Příklady komentářů pod alby s choulostivými fotografiemi:

Jakmile je nějaký takový uživatel nahlášen a administrátory následně odstraněn, ihned přichází registrace nová. Jedním z příkladů pak může být uživatel vystupující pod pseudonymem pindulinka, která/ý začal/a s číslem 1 (pindulinka1) a momentálně zatím nese číslo 55 (pindulinka55). Pindulinka má 884 oblíbených alb (například Dětičky, Bibione, Bazén, Koupáníčko, Léto…), 587 oblíbenců a také 26 fanoušků.

Vyvstává tak otázka, jak tomuto fenoménu zabránit. Pokud já bych byla v roli provozovatele, pak bych se pokusila nastavit vhodnější a sofistikovanější mechanismy k rozpoznání těchto uživatelů – například je možné sledovat klíčová slova v komentářích, detekovat alba, která mají větší počet zhlédnutí nebo také zakázat přístup z prohlížeče ToR (prohlížeč, jenž anonymizuje uživatele) …Nápadů ale existuje více. Nemohu se ubránit myšlence, že je tento jev poskytovateli znám a tiše tolerován, je to však jen má spekulace.

Čtěte také…

Zdroj obrázků: rajce.net
Publikace podléhá licenci Creative Commons BY-NC-ND 4.0
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.cs
Autorské dílo lze sdílet za těchto podmínek: uveďte původ (autorství), neužívejte dílo komerčně, nezasahujte do díla.

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?