ROMANCE SCAMS (LOVE419)

A tak jsme si představili SCAM419 podvody využívající lidské neobezřetnosti nebo až hlouposti. Kybernetičtí útočníci šli však dál a posunuli tento způsob podvodu až za hranice lidskosti a přesto to skvěle funguje…

Začněme rovnou příběhem, který si dovolím vyprávět já sám, autor:

Byl jsem požádán přítelem, zda bych nenavštívil jeho matku, neboť se domnívá, že na internetu skočila na lepek podvodníkovi a asi mu posílá nemalé finanční částky. Paní Alenu (jméno je samozřejmě smyšlené) jsem tedy navštívil. Byla to 65letá dáma, čiperná a podle toho, co předváděla na svém notebooku, jí to v ten večer pálilo určitě víc než mně po celodenní přítomnosti v zaměstnání. Udělala mi kávu a bylo vidět, že je ráda, že si s někým může popovídat. Požádal jsem ji, aby mi ukázala tu korespondenci s pánem, který po ní měl chtít nějaké peníze. Začervenala se a přiznala: „on je chtěl, já už mu je poslala… 300.000,- Kč”. V očích byly vidět první náznaky slz a pokračovala: „pane Kohout, já vím, že vás poslal můj syn, vím, že je to kvůli těm penězům, které jsem poslala a už to nikdy nepůjde vrátit zpět, ale…”. Byla chvíli potichu, hleděla na fotku toho muže, která ji byla zaslána, pak se podívala na mě a dodala: „já těch peněz nelituji… víte, je mi 65 let a více jak 10 let v tomto obývacím pokoji sedím sama, stále jen sama a on (myslela toho podvodníka), se mi tu několik měsíců každý večer věnoval, každý večer psal. Můj syn tu byl naposledy před půl rokem, no a zajímá se až teď, když zjistil, že zmizely peníze z účtu. Nechci nic hlásit na policii, vím, že to byl podvod, ale já poslední měsíce při komunikaci s tím podvodníkem… jsem zase žila! Byl pozorný, chválil mě a já se zase upřímně usmívala, radovala se ze života. Ať si ty peníze klidně nechá…”

Přiznám se jako autor a jako policista vyšetřující kybernetickou trestnou činnost, že takové mrazení v zádech jsem neměl léta a až tehdy jsem pochopil, proč tento na první pohled odhalitelný podvod, funguje. 

Jak to podvodníci dělají?

Podvodníci si na různých internetových seznamkách, prostřednictvím emailu nebo pouze dle uživatelských profilů na sociálních sítích vytipují osoby, které působí osaměle. Jsou známy dokonce i případy, že podvodníci svým obětem jako první kontakt telefonují. Tyto podvody jsou také známé jako „catfishing“.

Podvodníci obvykle vytvářejí falešné online profily navržené tak, aby svou oběť nalákali. Mohou používat fiktivní jméno nebo falešně převzít totožnost skutečných důvěryhodných lidí, například:

  • dělník na ropné plošině
  • důstojník v armádě
  • pomocník v humanitární organizaci
  • doktor s mezinárodní organizací
  • atd.

Po tom, co se oběť „chytne” a začne si s podvodníkem psát, je zahrnuta nesmírným množstvím komplimentů a pochval, které mají za úkol pouze jediné: získat důvěru. Velice brzy dojde ze strany podvodníka k vyjádření vřelých citů vůči oběti a věnuje ji veškerý možný čas. Takové „dopisování” skutečně může trvat i měsíce, podvodníci jsou velmi trpěliví, potřebují vybudovat s obětí vztah. Často slibují, že za svou obětí přiletí, že uskuteční videohovor, u slibů však také zůstane. Tímto totiž podvodníkova oběť buduje „citovou závislost”, a ztrácí tak svou obezřetnost.

Jakmile podvodník získá důvěru oběti, požádá o peníze, dárky nebo chce znát podrobnosti o kreditní kartě. Jsou známy i případy, kdy podvodník svou oběť požádá o fotografie či videa a to i velice intimní povahy – ty jsou pak užita k vydírání, pokud by standardní scénář na oběť „nezafungoval”.

Podvodník často uvádí, že potřebuje peníze na: 

  • zaplacení letenky nebo jiných cestovních výdajů
  • zaplacení operace nebo jiných lékařských výdajů
  • zaplacení celních poplatků k získání nějaké cennosti
  • vyplacení dluhů z hazardních her
  • platbu za vízum nebo jiné úřední cestovní doklady

Podvodník svou oběť žádá, aby platba byla provedena prostřednictvím:

  • převodu Central Union
  • PayPal
  • dárkové karty od Amazon, Google Play, iTunes nebo Steam

Podvodníci vás žádají, abyste platili bankovním převodem, pomocí nových karet nebo dárkových karet, protože mohou rychle získat hotovost a zůstat anonymní. Transakce provedené tímto způsobem lze lépe anonymizovat, jsou těžko dohledatelné a je téměř nemožné je zvrátit.

Podvodníci do celého podvodu mohou vložit prvek, kdy své oběti pošlou např. mobilní telefon, notebook s tím, že je třeba je poslat dále. Tímto posílí ve své oběti důvěru, že se jedná o skutečnou osobu. Oběť může být také požádána, aby si nějaký druh zboží sama koupila a někam jej poslala. Dokonce jsou známy případy, kdy oběť byla požádána, aby přijala peníze na svůj bankovní účet a poté je převedla na někoho jiného.

Varování – výše uvedené scénáře jsou velmi pravděpodobně v souvislosti s praním špinavých peněz, což je trestný čin. Nikdy neprovádějte převod peněz na někoho jiného, pokud dotyčné osoby neznáte a nevíte, proč má být převod uskutečněn.

Podvodník se může pokusit nalákat svou oběť do zahraničí, kde se může dostat do nebezpečných situací s tragickými následky.

Peníze, které oběť pošle podvodníkovi, je téměř vždy nemožné získat zpět, a navíc může trpět dlouhodobou emoční zradou toho, o kom se domnívala, že jej miluje.

Škody, které tímto druhem podvodu vznikají jsou astronomické! V roce 2019 bylo v USA nahlášeno více než 25.000 případů s celkovou škodou 201 milionů dolarů. 

Jak Romance Scam rozpoznat?

  • Začnete si na internetu s někým psát a po několika dnech s vámi chce druhá osoba komunikovat soukromě, kde začne vyjadřovat své city.
  • Profil podvodníka nemusí být v souladu s tím, co o sobě uvádí, např. tvrdí, že je vysokoškolsky vzdělaný a pochází z USA, ale jeho angličtina je špatná nebo sebe popisuje trochu jinak, nežli vypadá na profilových fotografiích.
  • Po získání důvěry – často po týdnech až měsících vyprávění propracovaného příběhu žádá o peníze, dárky nebo údaje o vašem bankovním účtu / kreditní kartě.
  • Pokud peníze neposíláte, okamžitě se podvodníkovy zprávy stanou zoufalejšími a naléhavějšími. Pokud posíláte peníze, bude vás i nadále žádat o zaslání dalších.
  • Podvodník nedodržuje své sliby a vždy má výmluvu, proč nemůže cestovat, aby vás poznal a proč vždy potřebuje víc a víc peněz.

Pokud zjistíte, že jste se stali obětí takového podvodu, určitě se nestyďte a okamžitě celou věc nahlaste na Policii ČR, neotálejte s nahlášením, čím dříve věc ohlásíte, tím více důkazů mohou policisté nasbírat.

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?