Tellonym a Omegle, sociální sítě jako nástroj kyberšikany a obtěžování

Dvě sociální sítě, kterým není věnována dostatečná pozornost. Obě jsou ale hodně využívány teenagery a dětmi. Navíc jsou snadným prostředkem, jak se dostat k nevhodnému obsahu nebo jak se stát obětí kyberšikany. 

Tellonym je sociální síť, která je postavena na anonymních dotazech. Je tak již několikátá v řadě, která využívá této oblíbené formy komunikace. Před tím jste mohli slyšet o Ask.fm, Yik Yak či Sarahah, které byly ve většině případů zrušeny právě kvůli nevhodnému obsahu. 

Aplikace je oficiálně určena pro uživatele od 17 let, ale v realitě ji používají především mladší uživatelé, mezi kterými je velmi populární. V České republice ji používá 13 % dětí. Registrace je velmi jednoduchá stejně jako ovládání aplikace. Profil přátel můžete jednoduše vyhledat, nebo se na něj můžete dostat skrz odkaz, který mají mladší uživatelé umístěný např. v biu profilu na Instagramu. 

Princip, na kterém aplikace funguje, je jednoduchý. Kdokoliv, kdo se dostane na váš profil, vám může položit jakoukoliv otázku, aniž byste tušili, kdo ji pokládá. Mladší uživatelé často nemají nastavený omezený přístup na profil, proto se může stát, že jim otázky položí i někdo úplně cizí. 

Otázky se zveřejní po zodpovězení, do té doby je zná pouze adresát. To, co následuje, a není to úplně výjimečné, je nenávist, vulgarita a bezostyšnost, která se s anonymitou pojí. Aplikace sama sebe prezentuje jako ideální prostor pro upřímnou a otevřenou konverzaci, velmi často je ale nenávistným prostorem, ve kterém se odehrává kyberšikana a vulgární diskuse. Uživatelé, často děti, tak v mnoha případech čelí intimním dotazům na jejich vztahy a osobní zkušenosti, ať už se jedná o ty přátelské, sexuální, alkoholové nebo drogové.

V útlém věku, ve kterém se děti často na tuto sociální síť uchylují, je to tak potenciálně velmi nebezpečný prostor, který má k upřímné přátelské konverzaci hodně daleko. Kromě osobních profilů ale můžete na Tellonymu najít například i poradnu projektu replug.me, který se dlouhodobě věnuje balancování online života. A ten dětem ve složité situaci může naopak pomoci. 

Omegle je sociální síť, která je také postavena na principu anonymity. Tato platforma umožňuje konverzovat v reálném čase s náhodnými lidmi na druhé straně. Kromě klasické chatové komunikace zde lze využít i videohovorů. K používání Omegle není potřeba se registrovat a informace o druhém uživateli nejdou dohledat ani se znovu spojit. Síť vám dává na výběr pouze v jakém jazyce chcete komunikovat a zdali chcete konverzovat skrz videohovor, nebo chat.

Ač se toto nastavení jeví jako bezpečné, velmi často můžete narazit na nevhodný obsah, kdy vám „stranger” na druhé straně posílá odkazy na pornografii, či se přímo na kameru ukájí. Obvyklé jsou i žádosti o zaslání nahých fotografií. I přesto, že je aplikace založena na anonymitě, uživatelé často žádají o údaje o účtech na jiných sociálních sítích, kde chtějí v konverzaci pokračovat i bez roušky anonymity. 

Omegle je stránkou, na které není těžké narazit na obsah se sexuální tématikou. Je to také jedna ze sociálních sítí, která „účinkovala” v dokumentu Víta Klusáka a Barbory Chalupové – V síti.

Obě sociální sítě ale stále poměrně úspěšně unikají pozornosti většiny rodičů. Každopádně mají potenciál být těmi nejvíce toxickými, na které mohou děti narazit. 

 

Josefína Knollová

Zdroje:
KUBALA, Lukáš. Tellonym – aplikace pro budování přátelství, nebo platforma pro kyberšikanu? E-Bezpečí. 6. 6 2019. [online]. https://www.e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/socialni-site/1562-tellonym-aplikace-pro-budovani-pratelstvi-nebo-platforma-pro-kybersikanu
DOČEKAL, Daniel. TIP#1371: Tellonym? Co to je a proč se toho obávat pokud jde o děti. @365tipu. 7.6. 2019. [online]. https://365tipu.cz/2019/06/07/tip1371-tellonym-co-to-je-a-proc-se-toho-obavat-pokud-jde-o-deti/
Zvol si info, Průvodce po sociálních sítích. 2019. https://zvolsi.info/pruvodce-po-socialnich-sitich/ 

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?