Zdroje jsou základ! Ale jak správně na jejich ověřování?

Jedním z nejdůležitějších znaků důvěryhodnosti média či portálu je zdroj. Sami to znáte, když třeba píšete referát nebo seminárku do školy. Čím více důvěryhodných zdrojů máte, tím lépe. Jak si ale zdroje ověřit? 

Zpráva by podle novinářských zásad měla obsahovat 2-3 důvěryhodné zdroje. To znamená, že bychom měli být schopni tyto zdroje vyhledat a ověřit. Zároveň by měly být použité zdroje vyvážené, tedy zastupovat vzájemné protipóly.

Kdy mám o článku pochybovat?

Objektivita článku může být zpochybňována například ve chvíli, kdy autor textu prosazuje svůj vlastní názor, hodnotí lidi a události a především vkládá do textu přílišné emoce. Velmi často jsou to emoce negativní, které například podporují stereotypy a předsudky. Autoři takových článků často citují nějakého odborníka, aby na oko přidali článku větší váhu. Naším úkolem je si zmíněného odborníka prověřit. Pokud si vygooglíme jeho jméno a najdeme relevantní informace, tak je nejspíš vše v pořádku. Pokud ho ale nemůžeme dohledat nebo nenajdeme jeho spojitost s daným tématem, měli bychom zbystřit. Pozor si musíme dát také na „velmi důvěryhodné zdroje, za které autor ručí“. V takovém případě nejsme schopni tento zdroj vyhledat a důvěryhodnost článku klesá na bod mrazu. Například dezinformační weby často nemají dohledatelný zdroj. Buď chybí úplně, nebo je pochybný. Jako třeba „paní, kterou znám už dlouho a proto jí věřím“. A to se týká například i autora, vlastníka média nebo samotných informací. Mimo to ale dezinformační weby používají manipulace, jednostranné názory, lži nebo vlastní interpretaci a překroucení článků ze seriózních médií.  Jaké další nástrahy na nás čekají? 

Ověřte si autora a udělejte si vlastní rešerši

Je také velmi důležité si ověřit autora a kritickým okem zhodnotit objektivitu článku. To sice ještě nemusí znamenat, že je článek nedůvěryhodný ale mělo by nám to v hlavě rozsvítit varovnou kontrolku. Je dobré kombinovat zdroje – pokud se nám nějaká zpráva či článek nezdá, zkontrolujeme si, co o daném tématu píší jiné weby a média. S celou touto zdrojovou patálií vám také můžeme pomoci my – Zvol si info a nebo náš Surfařův průvodce po internetu, který najdete na webu zvolsi.info.

Zkuste fact-checkingové weby

V dnešní době už existuje mnoho webů, které ověřují informace a výroky. Takzvaný fact-checking tak většinou dělá někdo za vás. A není nic jednoduššího, než si jejich závěry přečíst. Politice a výrokům politiků se věnuje web demagog.cz. Ověřování faktů a vyvracení ověřitelných dezinformací o dění na Ukrajině se věnuje stopfake.org. Za návštěvu stojí také weby hoax.cz, manipulatori.cz nebo bezfaulu.net.

Ještě větší kombo je ale například plugin Trooclick vytvořený pro prohlížeče Google Chrome a Firefox. Skenuje text, a jakmile zjistí, že určitá informace v článku se neshoduje s informacemi v článcích z jiných médií nebo s oficiálními statistikami, objeví se uživateli na obrazovce upozornění. Falešné a řetězové maily zase odhaluje plugin Lazy Truth.

A podobných programů je mnohem více. Kdybychom je měli vypsat, jsme tu do zítra. Nejnovější trendy a vychytávky v ověřování zdrojů a informací velmi často doporučuje výše zmíněný stopfake.org. 

Tak nezapomeňte – zdroje, zdroje, zdroje! 

Čtěte také…

Zdroj obrázků: pixabay.com
Publikace podléhá licenci Creative Commons BY-NC-ND 4.0
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.cs
Autorské dílo lze sdílet za těchto podmínek: uveďte původ (autorství), neužívejte dílo komerčně, nezasahujte do díla.

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?